Students

Award and Prize Recipients

 

Bancroft Award

The Bancroft Awards recognize excellence in doctoral dissertations in the areas of American history (including biography), diplomacy, or international relations.

2015
Keith Orejel, "Factories in the Fallows: The Political Economy of America's Rural Heartland, 1945-1980"

2014
Nicholas Osborne, "Little Capitalists: The SocialEconomy of Saving in the United States, 1816-1914.

2013
Jessica Adler, “Paying the Price of War: United States Soldiers, Veterans, and Health Policy, 1917-1924”
John Hay, “The Post-Apocalyptic American Frontier: Uncanny Historicism in the Nineteenth Century”

2012
Mason Williams, “City of Ambition: Franklin Roosevelt, Fiorello La Guardia, and the Making of New Deal New York”
Michael Woodsworth, “The Forgotten Fight: Waging War on Poverty in New York City, 1945-1980”

2011
Rachel Tamar Van, "Free Trade and Family Values: Free Trade and the Development of American Capitalism in the 19th Century"

2010
Ansley T. Erickson, "Schooling the Metropolis: Economic Growth and Educational Inequality, Nashville, TN, 1945-1985"
Benjamin Soskis, "The Problem of Charity in Industrial America, 1873-1915"

2009
Russell J. Rickford, "A Struggle in the Arena of Ideas: Black Independent Schools and the Quest for Nationhood, 1966-1979"
Theresa Marie Ventura, "American Empire, Agrarian Reform and the Problem of Tropical Nature in the Philippines, 1898-1916"

2008
Hannah Gurman, "The Dissent Papers: The Voice of Diplomats in the Cold War and Beyond"
Joshua D. Wolff, "'The Great Monopoly': Western Union and the American Telegraph, 1845-1893"

2007
Lisa M. Ford, "Settler Sovereignty: Jurisdiction and Indigenous People in Georgia and New South Wales, 1788-1836"

2006
Shannan Clark, "White Collar Workers Organize! Class Consciousness and the Transformation of the American Culture Industry, 1925-1955"

2005
Kim Phillips-Fein, "Top-Down Revolution: Businessmen, Intellectuals and Politicians against the New Deal"

2004
Beverly Gage, “The Wall Street Explosion: Capitalism, Terrorism, and the 1920 Bombing in New York”

2004
Roosevelt Montas, “Rethinking America: Abolitionism and the Antebellum Transformation of the Discourse of National Identity”

2003
Ashli White, ‘“A Flood of Impure Lava:’ Saint Dominguan Refugees in the United States, 1791-1820.”

2002
David Suisman, "The Sound of Money: Music, Machines, and Markets, 1890-1925"

2001
David Greenberg, "Nixon's Shadow: Democracy and Authenticity in Postwar American Political Culture"

2000
Adam Rothman, "The Expansion of Slavery in the Deep South, 1790- 1820" (HUP) (Joyce Seltzer of Harvard University Press, 2002)

1999
Rebecca McLennan, “Citizens and Criminals: The Rise of the American Carceral, 1890-1935”

1998
Michael Zakim, " Ready-Made Democracy: Dressing the Republic for Commercial Success, 1760-1860" (Robert Devens of University of Chicago Press)

1997
Cyrus Veeser, "Remapping the Caribbean: European Capital and U.S. Intervention in the Dominican Republic" (Anne Routon of Columbia University Press)

1996
Jeffrey P. Sklansky,“The Fall of Political Economy and the Rise of Social Psychology in the U.S., 1865-1920” (Sian Hunter of University of North Carolina Press, 2001)

1994
Kevin Kenny,"Making Sense of the Molly Maguires"

1993
Joshua Brown,"Frank Leslie's Illustrated Newspaper: The Pictorial Press and the Representations of America: 1855-1899" (Monica McCormick of The Associates of the University of California Press, 2000)

1992
Michael W. Kaufmann, "The Work of John Cotton: The Rhetoric of Conversion and the Politics of Reform"

1991
Eric William Lott, "The Seeming Counterfeit: Blackface Minstrelsy and Working Class Culture in America"

1990
Deborah V. McCauley, "Appalachian Mountain Religion: A History" (Judith McCulloh of University of Illinois Press, 1995)

1987
Randolf Emil Bergstrom, "Courting Danger: The Evolution of Tort Liability in New York, 1870-1910"

1986
Peter Alan Antelyes, "Tales of Adventurous Enterprise: Western Economic Expansion as Narrative in the Age of Irving"

1985
Eugenia Georges, "The Causes and Consequences of International Labor Migration from a Rural Dominican Sending Community"

1983
James D. Wallace, "Early Cooper and His Audience"

1981
Thomas Brown, "Politics and Statesmanship: A Study of the American Whig Party"

1980
Catherine Ann Barnes, "Journey from Jim Crow: The Desegregation of Southern Transit, 1937-65"

1979
Jonathan Haas, "The Evaluation of the Prehistoric State Toward an Archaeological Analysis of Political Organization"

1978
Daniel M. Hausman, "A Philosophical Inquiry into Capital Theory"

1977
Viviana A. Zelizer, "The Development of Life Insurance in the U.S.: A Sociological Analysis"

1976
Elizabeth P. McCaughy, "Wm. Samuel Johnson: Loyalist & Founding Father"

1975
Thomas Dublin, "Women at Work: The Transformation of Work & Community, Lowell, Mass 1826-60"

1974
Jacquelyn Dowd Hall, "Revolt Against Chivalry: Jessie Ames & the Women's Campaign vs. Lynching"

1973
Paul Edmund Beard, "Bureaucratic Politics and Weapons Innovation: A Study of Development of the ICBM"

1972
Carol Berkin, "Jonathan Sewall: Odyssey of an Anglo-American Conservative"

Note: No Bancroft Awards were given in 1982, 1984, 1988-89, and 1995.

Baron Prize

The Salo and Jeanette Baron Prize in Jewish Studies honors excellence in a dissertation in Jewish studies successfully defended during the preceding four years.

2015
Jeremy Eichler, "The Emancipation of Memory: Arnold Schoenberg and the Creation of A Survivor from Warsaw

2011
Aline Voldoire, "The Transnational Politics of French and American Jews, 1860-1920"
 
2007
Barry S. Wimpfheimer, "Legal Narrative in the Babylonian Talmud"

2002
Magdalena Teter, "Jews in the Legislation and the Teachings of the Catholic Church in Poland (1648-1772)"

1996
Edward Fram, "Jewish Law and Social and Economic Realities in 16th- and 17th-Century Poland"
 
1989
Elisheva Carlebach, "Rabbi Moses Hagiz: The Rabbinate and the Pursuit of Heresy in the Late 17th-Early 18th Centuries"

GSAS International Travel Fellowship

GSAS International Travel Fellowships (including the Lurcy, Mellon, Thompson, and Wollemborg Fellowships) are awarded to select Ph.D. students in the Arts and Sciences who will have completed all of the requirements for the Ph.D. degree except the dissertation; the fellowship provides funding for international travel necessary for completion of the dissertation.

2016-2017

  • Kalinka Alvarez, French and Romance Philology
  • Hadeel Assali, Anthropology
  • Sarah Beckhart, History
  • Margot Bernstein, Art History and Archaeology
  • Raymond Carlson, Art History and Archaeology
  • Luciana Chamorro Elizondo, Anthropology
  • Alicia Cooperman, Political Science
  • Carrie Cushman, Art History and Archaeology
  • Grace Delmolino, Italian
  • Yasmine Espert, Art History and Archaeology
  • Chloe Estep, East Asian Languages and Cultures
  • Susanna Ferguson, History
  • Sofia Gans, Art History and Archaeology
  • Devon Golaszewski, History
  • Paul Katz, History
  • Zachary Levine, History
  • Natasha Llorens, Art History and Archaeology
  • Tommaso Manfredini, French and Romance Philology
  • Anais Maurer, French and Romance Philology
  • Carolyn Pang, East Asian Languages and Cultures
  • Anna Provitola, French and Romance Philology
  • Tristan Revells, East Asian Languages and Cultures
  • Pieter Vanhove, Italian
  • Mariana Velazquez, Latin American and Iberian Cultures
  • Dessislava Vendova, Religion
  • Ethan Yee, History
  • Yuan Yi, East Asian Languages and Cultures

2015-2016

  • Mary Albanese, English and Comparative Literature
  • Laure Astourian, French and Romance Philology
  • Katherine Balkoski, French and Romance Philology
  • Allison Bernard, East Asian Languages and Cultures
  • Elliott Cairns, Music
  • Eunsung Cho, History
  • Agnese Codebo, Latin American and Iberian Cultures
  • Sonia Coman, Art History and Archaeology
  • Emily Cook, Art History and Archaeology
  • Lindsay Cook, Art History and Archaeology
  • Amanda Culp, Theatre
  • Max Hayward, Philosophy
  • Nicole Hughes, Latin American and Iberian Cultures
  • Marina Kaganova, Anthropology
  • Clare Kobasa, Art History and Archaeology
  • Peter Lagerqvist, Anthropology
  • Lei Lei, East Asian Languages and Cultures
  • Alvaro Luis Lima, Art History and Archaeology
  • Wendell Marsh, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Fernando Montero, Anthropology
  • Patrick Nason, Anthropology
  • Sean O’Neil, History
  • Christopher Peacock, East Asian Languages and Cultures
  • Allison Powers, History
  • Julia Vazquez, Art History and Archaeology
  • Dominic Vendell, History

2014-2015

  • Nasser Abourahme, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Laure Astourian, French and Romance Philology
  • Rachel Boyd, Art History and Archaeology
  • Irene Bulla, Italian
  • John Chen, History
  • Sophia D’Addio, Art History and Archaeology
  • Alison Damick, Anthropology
  • Ahmed Dardir, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Deniz Duruiz, Anthropology
  • Matthieu Felt, East Asian Languages and Cultures
  • Noga Ganany, East Asian Languages and Cultures
  • Vincent Hessling, Germanic Languages
  • Changduk Kang, Art History and Archaeology
  • Peng Liu, East Asian Languages and Cultures
  • Max McGuinness, French and Romance Philology
  • Maggie Mustard, Art History and Archaeology
  • Brittany Pheiffer, Slavic Languages
  • Natalia Rossi, Ecology, Evolution, and Environmental Biology
  • Daniel Steinmetz-Jenkins, History
  • Deborah Shulevitz, History
  • Vivian Valencia, Ecology, Evolution, and Environmental Biology
  • Lorenzo Vigotti, Art History and Archaeology
  • Lauren Young, Political Science

2013-2014

  • Hasan Azad, Religion
  • Marta Becherini, Art History and Archaeology
  • Joseph Brown, Political Science
  • Sandrine Colard, Art History and Archaeology
  • Sarah Cook, History
  • Clay Eaton, East Asian Languages and Cultures
  • Romeo Guzman, History
  • Katherine Johnston, History
  • Jessica Lee, History
  • Johanna Magin, French and Romance Philology
  • Max McGuinness, French and Romance Philology
  • Daniel Morales, History
  • Natacha Nsabimana, Anthropology
  • Tzu-Chi Ou, Anthropology
  • Alexis Radisoglou, Germanic Languages
  • Elizabeth Schwall, History
  • Rafal Stepien, East Asian Languages and Cultures
  • Pavithra Suryanarayan, Political Science
  • Vivian Valencia, Ecology, Evolution, and Environmental Biology
  • Brigid Von Preussen, Art History and Archaeology
  • Maddalena Vaglio Tanet, Italian
  • Li Zhang, East Asian Languages and Cultures

2012-2013

  • Talia Andrei, Art History and Archaeology
  • Samuel Biagetti, History
  • Neda Bolourchi, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Stephen Brusatte, Earth and Environmental Sciences
  • Nicole Griggs, Art History and Archaeology
  • Jennifer Guest, East Asian Languages and Cultures
  • Brian Lander, East Asian Languages and Cultures
  • Weiwei Luo, History
  • Justin Jackson, History
  • Shing-Ting Lin, East Asian Languages and Cultures
  • Francesca Marzullo, Art History and Archaeology
  • Fatima Mojaddedi, Anthropology
  • Sixiang Wang, East Asian Languages and Cultures
  • Maria Paula Saffon Sanin, Political Science
  • Rebecca Sopchik, French and Romance Philology
  • Zachary Stewart, Art History and Archaeology
  • Gabriella Szalay, Art History and Archaeology
  • Yvonne Zivkovic, Germanic Languages
  • Carlos Zuniga Nieto, History

2011-2012

  • Seth Anziska, History
  • Alessandra Di Croce, Art History and Archaeology
  • Isabel Gabel, History
  • Gal Gvili, East Asian Languages and Cultures
  • Katharine Holt, Slavic Languages
  • Anne Hunnell, Art History and Archaeology
  • Jang Wook Huh, English and Comparative Literature
  • Meha Priyadarshin, History
  • Simon Stevens, History
  • Matthias Thiemann, French and Romance Philology
  • Natasha Wheatley, History

2010-2011

  • Shannon Garland, Music
  • Arunabh Ghosh, History
  • Seema Golestaneh, Anthropology
  • Andrej Tusicisny, Political Science

2009-2010

  • Amy Balanoff, Earth and Environmental Sciences
  • Rosie Bsheer, History
  • Jun Hee Cho, History
  • Jessamyn Conrad, Art History and Archaeology
  • Jess Fenn, English and Comparative Literature
  • Daniel Larlham, English and Comparative Literature
  • Brian Tsui, East Asian Languages and Cultures
  • Paul Vogt, East Asian Languages and Cultures
  • Darryl Wilkinson, Anthropology
  • Carolyn Yerkes, Art History and Archaeology

Lindt Fellowship

The Lindt Fellowship is open to GSAS students in Anthropology, Economics, Political Science, and Sociology. The purpose of the Lindt Fellowship is to enable exceptionally well-qualified candidates for the Ph.D. to complete the writing of their dissertations during the period of tenure.

2016-2017
Abigail Coplin, Sociology
Sumayya Kassamali, Anthropology 

2015-2016
Fatima Mojaddedi, Anthropology
Michael Schwam-Baird, Political Science

2014-2015
Kate Cronin-Furman, Political Science

2013-2014
Elif Alp, Sociology, "Screen Cleaning"
Benjamin Schupmann, Political Science, "Leviathan Run Aground"

2012-2013
Jennifer Hudson, Political Science, "The Bureaucratization of Democratic Theory"

2011-2012
Larissa Buchholz, Sociology, "Diversity and Careers in the Global Art Market"
Daniel Navon, Sociology, "The Genomic Designation of New Kinds of People"

2010-2011
Boilang Zhu, Political Science, "Political Institutions and Foreign Direct Investment Regulation"

2009-2010
Simone Cerreia-Vioglio, Economics, "Essays on Monotonicity and Convexity in Economics"
Pablo Kalmanovitz, Political Science, "Justice in Post-War Reconstruction: Theories from Vitoria to Vattel"

Presidential Teaching Award

Established in 1996, the Presidential Teaching Awards honor the best of Columbia's teachers, both faculty and graduate students, for the influence they have on the development of their students and their part in maintaining the University's longstanding reputation for educational excellence. Graduate student recipients are listed below:

2016
Melissa L. Ball, Chemistry
Margot Bernstein, Art History & Archaeology
Charles McNamera, Classics

2015
Spencer Brucks, Chemistry
Elham Seyedsayamdost, Political Science
Christine Webb, Psychology

2014
Royden Jay Kadyschuk, English and Comparative Literature
Roberto Pesenti, Art History and Archaeology
Aya Wallwater, Industrial Engineering and Operations Research

2013
Christopher Crew, Psychology
Simran Singh, Religion
Neelanjan Sircar, Political Science

2012
Anjuli Kolb, English and Comparative Literature
Carlos Montes-Galdon, Economics
Joseph Woo, Chemical Engineering

2011
Katherine Ann Allen, Earth and Environmental Sciences
Tyler Bickford, Music
Jae Woo Lee, Computer Science

2010
Karen R. Emmerich, English and Comparative Literature
Alvan A. Ikoku, English and Comparative Literature
Lindsay C. Piechnik, Mathematics

2009
Raicho B. Bojilov, Economics
David K. Elson, Computer Science
Sonja A. Mapes, Mathematics

2008
Ivy Chen, Biostatistics
Annie E. Falk, Germanic Languages
Abigail Anne Scholer, Psychology

2007
Corbett D. Bazler, Music
Denise Milstein, Sociology
Christian Murphy, Computer Science 

2006
Marijeta Bozovic, Slavic Languages
Rebecca Grossman, Physics and Astronomy, Barnard College
Dafna Hochman, Political Science

2005
Bonita E. London, Psychology
Peter Park, Chemistry
Robert S. Weston, Germanic Languages 

2004
Timothy M. Casey, School of Law
Gabriel E. Perez-Giz, Physics
Nader K.Uthman, Middle East and Asian Languages and Cultures

2003
Jacob Noel-Storr, Astronomy
Erin Soros, English and Comparative Literature
Priya Wadhera, French and Romance Philology

2002
Tara E. Brendle, Mathematics
Joseph C. McAlhany, Classics
Sophia Yinchee Wong, Philosophy 

2001
Chad B. Finley, Physics
Jacqueline M. Elliott, Classics
Barbara A. Szlanic, French and Romance Philology 

2000
David de la Nuez, Industrial Engineering and Operations Research
Jai Kasturi, Middle East and Asian Languages and Cultures
Roosevelt Montas, English and Comparative Literature 

1999
Ritu Birla, History
Manuele Gragnolati, Italian
Donald McVinney, School of Social Work 

1998
Paul Christesen, Classics
Michael Larkin, Physics
Adam Rothman, History

1997
Elizabeth Brannon, Psychology
Polly Duke, French and Romance Philology
Richard Kernaghan, Anthropology

1996
Adrianne D. Slyz, Astronomy
Moustafa M. Bayoumi, English and Comparative Literature
Elizabeth Chamberlain, Spanish and Portuguese 

Summer Language Fellowship for International Students

The Summer Language Fellowship for International Students supports international Ph.D. students in the humanities and social sciences who need to study a foreign language abroad during the summer. 
 
2016-2017
  • Iria Ameixeiras Cundins, Latin American and Iberian Cultures
  • Roy Bar Sadeh, History
  • Nile Davis, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Marta Ferrer Gomez, Latin American and Iberian Cultures
  • Dotan Halevy, History
  • Manpreet Kaur, Religion
  • Jeewon Kim, Art History and Archaeology
  • Benjamin Kindler, East Asian Languages and Cultures
  • Ling-Wei Kung, East Asian Languages and Cultures
  • David Mejia, Latin American and Iberian Cultures
  • Toru Momii, Music
  • Orcun Okan, History
  • Aline Rogg, French and Romance Philology
  • Thomas Ryan, History
  • Nataly Shahaf, East Asian Languages and Cultures
  • Jan Tarnowski, Anthropology
  • Howard Taylor, Anthropology
  • Rebecca Wertman, Political Science
  • Laura Wing Mei Yan, History
  • Wenrui Zhao, History
2015-2016
  • Celia Abele, History
  • Zeinab Azarbadegan, History
  • Sandra Chiritescu, Germanic Languages
  • Sarina Kuersteiner, History
  • Owain Lawson, History
  • Tommaso Manfredini, French and Romance Philology
  • Tamar Menashe, History
  • Jasmine Pisapia, Anthropology
  • Alessandro Poletto, East Asian Languages and Cultures
  • Leslie Sabiston, Anthropology
  • Jeffrey Twu, Anthropology
  • Leah Werier, Art History and Archaeology
  • Madeline Woker, History
  • Hengameh Ziai, Middle Eastern, South Asian, and African Studies

Whiting Fellowship

The Mrs. Giles Whiting Foundation Fellowships were final-year dissertation writing fellowships awarded to select GSAS students in the Humanities, including History, and to Ph.D. students in Architecture with a humanities-focused dissertation. The Whiting Fellowships were discotinued after the 2014-15 academic year.

2014-2015

  • Lauren Flood, Music
  • David Gutkin, Music
  • Guido Herzovich, Latin American and Iberian Cultures
  • Golnar Nikpour, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Christoph Schaub, Germanic Languages

2013-2014

  • Joshua Cohen, Art History and Archaeology
  • Paloma Duong, Latin American and Iberian Cultures
  • Dale Stahl, History
  • Ashley Streeter, English and Comparative Literature
  • Edward Tyreman, Slavic Languages

2012-2013

  • Nili Belkind, Music, "Music and Conflict in Israel/Palestine: Ethics, Aesthetics and Geographies of Identity"
  • Katharine Holt, Slavic Languages, "Explorers, Evangelists, and Emissaries: Cultural Agents of Soviet Central Asia, 1921-1939"
  • Ariadna Pop, Philosophy, "How to Do Different Things with Different Kinds of Words: Making Sense of Faultless Disagreement and the Rationality of Tolerance"
  • Daniel Callahan, Music, "The Dancer from the Music: Men, Modern Dance, and Choreomusicalities on the U.S. Stage, 1910-2010"
  • Matthew Spooner, History, "Origins of the Old South: The Reconstitution of Southern Slavery"
  • Tyler Whitney, Germanic Languages, "Spaces of the Ear: Modernism’s Embodied Listener and the Science of Sound, 1908-1928"

2011-2012

  • Kristin Soraya Batmanghelichi, Middle Eastern, South Asian, and African Studies, "Revolutions and Rough Cuts: Conceptualizing Women's Bodies in Contemporary Iran"
  • Davide Bolognesi, Italian, "Friars Minor in Dante's World: Aesthetics of the Apocalypse"
  • Beau Bothwell, Music, "Radio Sawa and the American Musical Diplomacy in the Middle East"
  • Daniel Callahan, Music, "The Dancer from the Music: Men, Modern Dance, and Choreomusicalities on the U.S. Stage, 1910-2010"
  • Irene Cheng, Architecture, "Forms of Function: Self-Culture, Geometry, and Octogon Architecture in Antebellum America"
  • Anna Clark, English and Comparative Literature, "Centers of Consciousness: Protagonism and the Nineteenth-Century British Novel"
  • Victoria Collis-Buthelezi, English and Comparative Literature, "Under her Crown: Cape Town's Black Victorians Writing Selves and Citizen Others"
  • Julia Nordmann, Germanic Languages, "Childhood Bonds — Günther Grass, Martin Walser, and Christa Wolf as Writers of the Hitler Youth Generation"
  • Nicholas Osborne, History, "Little Capitalists: The Social Economy of Saving in the United States, 1816-1941"
  • Kristy Riggs, Music, "On Colonial Texuality and Difference: Musical Encounters with French Colonialism in Nineteenth-Century Algeria"
  • Dominique Townsend, East Asian Languages and Cultures, "Bridging Buddhism and Culture: Mindroling Monastery's Place in Tibetan Buddhist High Culture and Aesthetics"

2010-2011

  • Jennifer Buckley, English and Comparative Literature, “&#8216Every Page Must Explode’: Print, Performance and the European Avant-gardes”
  • Patrick Crowley, Art History and Archaeology, "The Appearance of Apparitions: Figuration and the Supernatural in Ancient Rome"
  • Chad Diehl, East Asian Languages and Cultures, "The Resurrection of Nagasaki: Religion and Politics in Reconstruction 1945-70"
  • Sonja Drimmer, Art History and Archaeology, " The Visual Language of Vernacular Manuscript Illumination: John Gower’s Confessio Amantis (Pierpont Morgan MS M.126)"
  • Patrick Glauthier, Classics, "Roman Science and Roman Literature in the First Century CE"
  • Mary Kate Hurley, English and Comparative Literature, "Translation, Identity and Collectivity in Medieval England"
  • Emma Lieber, Slavic Languages, "On the Distinctiveness of the Russian Novel: Form and Body in the Russian Tradition"
  • Mirabelle Ordinaire, English and Comparative Literature, "The Representation of Theatre in Film"
  • James Tan, Classics, "Revenue, Rulers and Population in the Roman Republic"
  • Paul Nicholas Vogt, East Asian Languages and Cultures, "Between Kin and King: Social Aspects of Western Zhou Ritual"
  • Amber Youell, Music, "Opera at the Crossroads: Reconsidering Reform in Gluck’s Vienna"

2009-2010

  • Richard Anderson, Art History and Architecture, "Industries of Realism: History, Theory, and Technology in Soviet Architecture, 1930 – 1941"
  • Reto Hoffmann, History, "The Fascist Reflection: Japan and Italy, 1919–1945"
  • April Holm, History, "The Civil War in the Mainstream Evangelical Churches, 1837-1894"
  • Jan Kueveler, English and Comparative Literature, "Beyond the Bildungstroman: Youth as Narrator of Modernism"
  • Alyssa Meyers, English and Comparative Literature, "Temporality and Authority in Late Medieval Literature"
  • Adela Ramos, English and Comparative Literature, "The Emergence of Species: Animals, Humans, and Literary Types in Eighteenth-century Britain"
  • Edgardo Raul Salinas, Music, "Modernity’s Hearing Loss: Jena Romanticism, Beethoven’s Piano Sonatas, and the Materiality of the Literary (1790-1810)"
  • Abigail Schade, History, "Hidden Waters: Groundwater Histories of Iran and the Mediterranean"
  • Sagi Schaefer, History, "Ironing the Curtain: Border and Identity Construction in Cold War Rural Germany"
  • Rachel Tamar Van, History, "Free Trade and Family Values: Kinship Networks and the Culture of Early American Capitalism in the 19th Century"
  • Toby Wikström, French and Romance Philology, "Law, Conquest and the Extra-European World on the French Stage, 1600-1685"

Zuckerman Fellowship

The Zuckerman Dissertation Fellowship is open to GSAS students who are pursuing the Ph.D. in History, Philosophy, or Sociology and completing dissertations that address core concerns in the history, philosophy, and/or sociology of science.

2016-2017
Pierre-Etienne Stockland, History 

2015-2016
Debra Glasberg Gail, History

2014-2015
Hayang Sook Kim, History

2013-2014
Jonathan Lawhead, Philosophy

2012-2013
Timothy Yang, History, “Market, Medicine, and Empire: Hoshi Pharmaceuticals in the Interwar Years”

2011-2012
Marco Nathan, Philosophy, “Causation and Explanation in Molecular Developmental Biology”